5 sposobów na spokojne i udane Święta 0
5 sposobów na spokojne i udane Święta

 5 sposobów na spokojne i udane Święta

 

Co kupić bliskim, żeby prezenty naprawdę ich cieszyły? Co ugotować, aby połączyć tradycyjne smaki z nutką nowoczesności? Jak się ubrać, aby “uprzejma” ciocia nie zwróciła uwagi na dodatkowe kilogramy w biodrach i czy znowu zacznie się rozmowa o polityce? Chociaż słynne muzyczne hity oraz reklamy dają do zrozumienia, że Święta to okres radości oraz rodzinnej zgody, Ty znowu odczuwasz dziwne napięcie? Zamiast nabierać apetytu na świąteczne smakołyki, zmagasz się z mdłościami i ściśniętym żołądkiem? Porozmawiajmy o luzie, którego wszyscy potrzebujemy. Szczególnie podczas Świąt.

 

Sposób nr 1 - Poproś o redukcję listy upominkowej

Jeśli planujesz spędzić Święta w towarzystwie najbliższych, niezależnie od tego, czy będzie to rodzina czy grono przyjaciół, skąd to napięcie? W końcu bliscy powinni wiedzieć, co dzieje się w Twojej głowie. Może w tym roku masz niepewną sytuację w pracy. Pandemia wielu osobom namieszała w portfelach. Obawiasz się, że za prezenty będziesz musiała zapłacić kartą kredytową? - Pogadaj z bliskimi.

Dlaczego miałabyś zostać oceniona negatywnie tylko dlatego, że miałaś mniej szczęścia? Przecież to nie musi wyglądać w ten sposób, że każdy uczestnik imprezy świątecznej znajduje pod choinką dziesięć różnych upominków. Zaproponuj losowanie. Dzięki temu każdy otrzyma jeden dopieszczony prezent.

Dlaczego dopieszczony? Bo zamiast biegać przez cztery godziny po centrum handlowym, będziesz miała czas na dokładne rozeznanie się w potrzebach osoby, którą wylosowałaś. Zrobisz research w internecie. Być może kupisz piękny zestaw kosmetyków naturalnych, kultowe perfumy albo eleganckie etui do telefonu. Mając na uwadze jeden prezent, nie będziesz musiała tak martwić się o budżet.

 

Sposób nr 2 - Nie gotuj sama

Jeśli wychowałaś się w “typowym polskim domu”, z pewnością widok zabieganej mamy, która nie ma czasu usiąść spokojnie z rodziną, nie jest Ci obcy. W dalszym ciągu wiele kobiet po 60. ma problem z odpuszczaniem pewnej ilości obowiązków. My, jako córki i wnuczki, powinnyśmy je tego uczyć.

Jednak zdarza się tak, że zwyczaj robienia wszystkiego za każdego, przechodzi z matki na córkę i ma się doskonale w kolejnych pokoleniach. Jeśli ten problem dotyka Ciebie, usiądź na spokojnie i zastanów się, ile Cię to kosztuje. Czy w ogóle cieszysz się wizją nadchodzących Świąt? - Bo jeśli nie, zrób małe zamieszanie.

Zdobądź się na tę “rewolucję” i poproś, aby każdy uczestnik imprezy dodał coś od siebie. Przypuśćmy, że Ty zajmiesz się rybą, zupą grzybową i makowcem. Twoja siostra może wziąć ze sobą uszka lub pierogi a córka poradzi sobie ze zrobieniem sernika. Syn niech obierze warzywa na sałatkę jarzynową. Przecież wiesz, jaki jest dokładny i skrupulatny.

 

Sposób nr 3 - Wyznaczaj swoje granice

Jesteś mamą lub babcią? Każdy przyjazd rodziny oznacza dla Ciebie konieczność przemiany w nianię, sprzątaczkę lub kucharkę? Dobrze wiesz, że wcale nie musi tak być i nawet, jeśli Twoje dzieciaki zdążyły się do tego przyzwyczaić, w dalszym ciągu masz szansę na zmiany. Porozmawiaj szczerze z bliskimi, że to jest dla Ciebie zbyt wiele.

Dlaczego wszyscy mogą prowadzić ciekawe rozmowy, zajadając się ciastem, a Ty znowu siedzisz na podłodze układając klocki z dziećmi? Oczywiście opieka nad dziećmi jest bardzo ważna, ale poza babcią i mamą, równie dobrze zrobi to tata, ciocia czy dziadek. Bawcie się z dzieciakami “zmianowo”. To nie tylko pozwoli Ci się zrelaksować, ale również da okazję innym członkom rodziny, aby lepiej poznali dzieci swoich sióstr, braci i kuzynów.

Chodzi o to, że wspólnie możemy sobie świetnie pomagać i spędzić Święta na faktycznym zacieśnianiu więzi. Czym są słowa? Czym są życzenia świąteczne, jeśli zaraz przed nimi nikt nie widzi zapracowanej mamy, a zaraz po nich nikt nie dostrzega zmęczonej mamy? To po prostu nie ma sensu. Warto oddać się tej refleksji, aby magię Świąt było czuć nie tylko w reklamach, ale również w prawdziwym życiu.

 

Sposób nr 4 - Znajdź czas dla siebie

Nawet w trakcie zjazdu rodzinnego, który przeciąga się przez kilka dni, możesz znaleźć chwilę dla siebie. Odseparować się, spokojnie usiąść w fotelu, poczytać książkę czy udać się na półgodzinne domowe SPA. Naprawdę jest to możliwe i wcale nie musisz się z tego tłumaczyć. Naucz się wyznaczać swoje granice. Wypoczęta i wypielęgnowana, będziesz miała znacznie więcej siły na uśmiechy i wielogodzinne rodzinne dyskusje.

Rezygnując z siebie, unieszczęśliwiasz również swoich bliskich. Poza tym, że odpowiadasz za tych, których oswajasz, nie powinnaś zapominać również o sobie. Naucz się i siebie oswajać, pielęgnować i doceniać. Efekty takiego podejścia pozytywnie zaskoczą nie tylko Ciebie, ale i bliskich, którzy początkowo podchodzili dość sceptycznie do Twojej przemiany.

 

Sposób nr 5 - Zachowaj kontakt z naturą

Jeśli okoliczności na to pozwalają, powinnaś jak najczęściej korzystać z kontaktu z naturą. Świąt nie trzeba przesiedzieć w domu, przy kominku. Można do niego wrócić po energetycznym spacerze w mrozie drapiącym po nosie i uszach. Wtedy gorąca herbata smakuje najlepiej a świąteczny film, który oglądasz setny raz, ciekawi jeszcze bardziej.

Ruch to podstawa. W Święta nie trzeba sobie odpuszczać za wszelką cenę. Co to za przyjemność, smakować świąteczne potrawy, jeśli nie dajesz ciału szansy na spożytkowanie dodatkowej energii? Wyciągnij rodzinę na spacer, poproś partnera o znalezienie sanek dla dzieciaków i cieszcie się zimą. Poza rozmową, takie małe gesty również budują rodzinne relacje.

 

Wesołych Świąt!

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl